Jak często powinienem wykonywać przeglądy kominiarskie?

Jak często powinienem wykonywać przeglądy kominiarskie?

Jak często powinny wykonywać się przeglądy kominiarskie?

Czym jest przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski to okresowa kontrola kominów, kominów spalinowych i systemów dymowych. Przeglądy takie są prowadzone przez uprawnionych kominiarzy, którzy wykonują czynności wizualne, słuchowe, chemiczne i narzędziowe, mające na celu sprawdzenie i identyfikację zanieczyszczeń oraz uszkodzeń.

Jak często powinno się wykonywać przegląd kominiarski?

Aby zapewnić bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi normami europejskimi, przegląd kominiarski powinien być wykonywany co najmniej raz do roku.
Zalecane jest jednak dokonywanie przeglądów kominiarskich co 6 miesięcy, szczególnie w przypadku intensywnego użytkowania budynku wyposażonego w komin lub system dymowy.

Rodzaje akcesoriów spalinowych
Systemy powietrzne Kominy żeliwne, stalowe lub ceramiczne
Piecyki ścienne Piecyki kaflowe
Kominki Kotłownie

Kominiarze powinni dbać o wszystkie akcesoria spalinowe wymienione powyżej, w regularnych odstępach czasowych. Regularne przeglądy zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia pożaru lub innych zagrożeń dla domu, osób i zwierząt domowych.

Kiedy wykonać przegląd kominiarski?

Częsta kontrola stanu komina gwarantuje prawidłową pracę i bezpieczeństwo

Dokonując częstych przeglądów kominiarskich, zygnowane są zabytki kominiarskie, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Każdy komin narażony jest na uszkodzenia, zapadanie się lub zanieczyszczenia, co może skutkować zastojem spalin. Aby uniknąć poważnych niebezpieczeństw, warto często wykonywać przegląd komina. Ogólne zalecenia dotyczące częstotliwości przeglądów przedstawia poniższa tabela:

Komin Częstotliwość przeglądu
Powyżej 200 m2 Bez względu na sezon co roku
Do 200 m2 Raz na dwa lata
Średnica komina do 25 cm Ustalona z kominiarzem

Dodatkowo na stronie Ministerstwa ochrony Środowiska można znaleźć informacje co do przeglądów kominiarskich dotyczących sezonu grzewczego, kiedy to zespoły kominiarskie odwiedzają i kontrolują kotły, kominy i systemy kominowe pod kątem sprawności. Wiąże się to z remedą minimalizacji emisji do kanału ściekowego. W takiej sytuacji okres przeglądu wynosi 4 miesiące, co stanowi jeszcze większe zabezpieczenie domowników.

Jak często warto wdrożyć przeglądy kominiarskie? 

Regularne przeglądy kominiarskie są ważnym elementem bezpieczeństwa.

Należy wykonywać przeglądy kominiarskie w określonych regularnych odstępach czasu w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Częstotliwość przeglądów musi być dostosowana do tego, jak często systemy są używane, jaki to system i w jaki sposób jest używany, jakiego rodzaju jest paliwo używane oraz jak bardzo często system jest eksploatowany. Do wykonania przeglądu potrzebne są narzędzia zarówno przeglądowe, jak i diagnostyczne.

Oprócz godzinnych czynności przeglądowych i diagnostycznych, często konieczne są specjalne konfiguracje systemów, a także serwis. Kontrole przeprowadzane przez certyfikowanego kominiarza dotyczą żebrowania kanałów kominowych,pieców oraz systemów dymowych. Kontrola ta obejmuje ocenę stanu i nienaganny przepływ spalin, ustalenie nieprawidłowej temperatury spalin oraz wycieki gazu, które mogą być szkodliwe dla domowników.

Rodzaj systemu Częstotliwość przeglądów
Piec gazowy Co roku
Komin koncentryczny Co dwa lata
System dymowy Co trzy lata

Trzeba również pamiętać, że wymagane jest regularne współdziałanie z certyfikowanymi kominiarzamiDo wykonania przeglądów potrzebne są wyspecjalizowane napełniacze. Przeglądy kominiarskie to proces przeprowadzany przez wykwalifikowanego specjalistę, którego celem jest wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń i niedociągnięć systemów kominiarskich. Dzięki wykonywaniu przeglądów kominiarskich w odpowiednich odstępach czasu zwiększa się bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.Jeśli zastanawiasz się jak często powinny być wykonywane przeglądy kominiarskie, wybierz szczegółowe informacje klikając w link na końcu tego zdania: http://ibpe.pl/przeglady-kominiarsko-gazowe/.