Odtrucie alkoholowe – najważniejsze informacje.

Odtrucie alkoholowe – dla kogo?

Różnego rodzaju uzależnienia były z nami, ludźmi od zawsze. Jednak zamiast iść w kierunku zaprzestania sięgania po używki, okazuje się, że często coraz więcej osób po nie sięga. Co ma na to wpływ? Wiele rzeczy. Łatwość dostępu do alkoholu, czy leków, stres i problemy z bezsennością, depresje, zbyt intensywny tryb życia, kory sprawia, że nie możemy zrelaksować się bez pomocy środka odurzającego. Stąd coraz więcej osób trafia na odtrucie alkoholowe, umiera na marskość wątroby lub wykazuje symptomy wskazujące na nadużywanie alkoholu. W samej Polsce ponad milion osób jest uzależnionych, około 3 nadużywa alkoholu, a do tego dochodzą osoby, które są współuzależnione, czyli najprościej mówiąc alkoholizm osoby bliskiej niszczy im życie.

Odtrucie alkoholowe – jak to wygląda?

Na odtrucie alkoholowe najczęściej trafiają osoby z ramienia skierowania na NFZ. Detoks od alkoholu wynosi od 7-10 dni. Jest to oczywiście bardzo zróżnicowane ze względu na to, w, jak dużym stopniu osoba jest uzależniona, od kiedy jest w ciągu, a także, jakie spustoszenia w organizmie do tej pory wyrządził alkohol. Podczas odtrucia alkoholowego osoba uzależniona walczy z chęcią sięgnięcia po alkohol, wraz z personelem medycznym, który w tym czasie stara się doprowadzić zniszczony i uzależniony organizm do odpowiedniej równowagi biochemicznej. Dzieje się to poprzez podawanie alkoholikowi na detoksie magnezu, witaminy B oraz potasu. Ponadto uzależnienie od alkoholu leczone podczas odtruwania to szereg objawów, o których w następnym akapicie.

Odtrucie alkoholowe – objawy odstawienne.

Detoks alkoholowy to zwalczenie silnego uzależnienia psychicznego i fizycznego. Obydwa dają szereg wyjątkowo nieprzyjemnych objawów, które człowiek nawet w największej motywacji chce przerwać. Wśród nich najczęstszymi są biegunki i wymioty, bóle głowy i całego ciała, dreszcze czy nadmierna potliwość. W sferze samopoczucia psychicznego bardzo często pojawiają się stany lękowe, bezsenność, a nawet silne napady agresji oraz omamy. Dlatego też dodatkowo wyszkolony personel medyczny, pacjentom podczas odtruwania alkoholowego podaje wspomagająco środki przeciwbólowe, nasenne i wyciszające oraz przeciwlękowe. Należy też pamiętać o tym, że odtrucie alkoholowe nie oznacza, że po tych kilku dniach nie będziemy uzależnieni. Uzależnienie nadal jest, i to silne, a możliwości zaprzestania picia na dłużej wymagają od osoby w nałogu niezwykle dużej motywacji i wielu lat terapii i spotkań z grupami wsparcia i nie tylko.