Najciekawsze pomniki Bydgoszczy

Bydgoszcz na mapie atrakcji turystycznych.

Bydgoszcz to niewielkie, ale przepiękne miasto, które niestety często pomijane jest na trasach ogólnopolskich wycieczek. Bliskość choćby takich atrakcyjnych i znanych miast, jak Toruń sprawia, że do Bydgoszczy zagląda bardzo mało turystów na wszelkich wycieczkach objazdowych. Tymczasem jest to miasto przepiękne, że swoją historią i wieloma wartymi uwagi zabytkami, jak i nowoczesnymi atrakcjami. W tym pomnikami, nieco innymi niż zazwyczaj, o których tu opowiemy. Dlatego też warto zaznaczyć Bydgoszcz na swojej mapie urlopowej. Czy to przejazdem, czy też jako miejsce, w którym zatrzymamy się na kilka dni, bo atrakcji na pewno wystarczy.

O Łuczniczce, strzale i Przechodzącym.

Jedną z atrakcji Bydgoskiej turystyki są ciekawe pomniki rozsiane po mieście. Najciekawszą historię ma „Łuczniczka”, czyli pomnik powstały najprawdopodobniej w 1908 roku. Ale wcale nie w i nie dla Bydgoszczy. Pomnik autorstwa Ferdynanda Lepckego zachwycał cały świat, a Bydgoszcz postanowiła po jeden z wystaw, gdzie przedstawiono jego zminiaturyzowaną wersje stworzyć jego kopie. Wtedy też jeden z zamożnych mieszkańców miasta postanowił zakupić oryginał i postawić go przy bydgoskim teatrze. Łuczniczka jest wyjątkowo pięknym pomnikiem, w swoich czasach gorszącym dla co poniektórych mieszkańców. Stała się jednak symbolem Bydgoszczy i jednym z najważniejszych punktów turystycznych koniecznych do odwiedzenia.

W 667 urodziny miasta Bydgoszcz otrzymała także nowy posąg nazwany „Łuczniczka Nova”. Jest to nowoczesny pomnik, zainspirowany oryginalną Łuczniczką. Przybrał on, jednak dużo dynamiczniejszą formę, jak i poszedł w kierunku mniej naturalnych proporcji.

Mówiąc o Łuczniczce, można też płynnie przejść do kolejnego pomnika, czyli rozpostartego na linie nad Brdą „Przechodzącego”. Przechodzący to rzeźba powstała w 2004 roku w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Pomnik jest umieszczony na prawdziwej linie i zastosowany w nim jest odpowiedni środek ciężkości. Dlaczego łączy się przechodzącego z Łuczniczkami? Otóż trzyma on w ręku strzałę, mającą nawiązywać do strzał wystrzelonych przez jedną z nich.

Zegar Bydgoski.

Nowoczesna rzeźba i ciekawostka w jednym. Zegar Bydgoski to atrakcja niezwykle ujmująca w swojej prostocie. Jest to zegar odmierzający zarówno czas środkowoeuropejski, taki z jakiego korzystamy na co dzień, ale też czas geograficzny Bydgoszczy, który jest o 12 minut wcześniejszy na przebiegającym przezeń południku. Ponadto wskazówki zegara układają się na kształt jednego z bydgoskich spichlerzy.